Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminne Centrum Biblioteki i Kultury w Iwaniskach

Tydzień Bibliotek

„Tydzień Bibliotek” trwający od 8 do 15 maja przebiegł pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”. Coroczna akcja w bibliotece ma promować czytelnictwo i biblioteki jako miejsce wypożyczeń, ale również kultury i integracji. Hasło tego roku podpowiada, że biblioteka to miejsce do którego się przychodzi z ochotą. Naszym marzeniem jest zwiększać nieustannie księgozbiór według gustów naszych czytelników i zachęcać nowe osoby do przyjścia do nas.

Na czas trwania akcji w naszej bibliotece przygotowaliśmy niespodziankę dla wszystkich czytelników. Za wypożyczenie przynajmniej trzech książek czytelnik wybierał sobie roślinkę w doniczce. Kwiaty do hodowli w domu lub na tarasie i podobnie jak w tamtym roku cieszyły się sporym wzięciem. Decyzja z wyborem nie była łatwa, ale przyjemna... Na dworcu autobusowym w Iwaniskach wystawiliśmy książki, które zostały wykreślone z naszej biblioteki i które można było zabrać ze sobą do domu lub wymienić na inną to tzw. bookcrossing. Taka forma darmowej wymiany książek jest promowana na całym świecie; obecnie w 132 krajach.

We wtorek 13 maja na spotkaniu z Paniami, uczestniczkami Klubu Seniora, które regularnie spotykają się w naszej instytucji oraz z zaproszonymi gośćmi z Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie odbyło się spotkanie z policjantem. Dzielnicowy KPP w Opatowie Tomasz Nowicki uświadamiał i przestrzegał wszystkich jak nie dać się oszukać przestępcom.

Drugim punktem spotkania były warsztaty czytelnicze. Uczestnicy i organizatorzy czytali opowiadania Aleksa Roviry i Bruna Ferrero.

Opowiadania miały przekazać ważne lekcje moralne, takie jak uczciwość, współczucie, odwaga i odpowiedzialność.

W środę 14 maja odbyły się warsztaty czytelnicze dla dzieci, podczas których odczytana została bajka "Tosia i tajemnica Biblioteki". Po przeczytaniu krótkiej historii o Tosi rozmawialiśmy o tym, co to jest morał. Dzieci podzieliły się swoimi przemyśleniami i wspólnie ustaliliśmy, że bajka uczy nas, jak ważne jest czytanie i odkrywanie tajemnic literackich, które kryją się w książkach.

Każde dziecko otrzymało również paszport czytelnika – symbol regularnego czytania, w którym dzieci zapiszą swoje literackie odkrycia, bo każda książka to nowy przystanek, nowe doświadczenie, nowa kraina do odkrycia. Na ostatniej stronie paszportu jest miejsce na stempel biblioteki, który symbolizuje ślad, jaki każda przeczytana książka zostawia w naszych umysłach.

W holu naszej biblioteki pojawiło się Drzewo Życzeń - symbol wspólnoty, wdzięczności i miłości do literatury Każdy, kto odwiedził bibliotekę, mógł zawiesić na jego gałęziach karteczkę z życzeniami. Pojawiły się piękne życzenia i podziękowania. Do tej inicjatywy przyłączyły się dzieci z zajęć artystycznych, które na odrysowanych na papierze i wyciętych rączkach pisały za co lubią bibliotekę i dlaczego lubą tu przychodzić. Liście życzeń od czytelników przybywały z każdym dniem, a drzewo zaczęło „rozkwitać”, odzwierciedlając zaangażowanie naszej społeczności i ciepłe uczucia, jakimi darzycie naszą bibliotekę. Dziękujemy Wam za ciepłe słowa i życzenia!

Gratulujemy Martynce zdobycia kolejnego już dyplomu Małego Czytelnika. Martynko mamy ogromną przyjemność i satysfakcję wręczać Ci dyplom za Twoje zaangażowanie w tę akcję i gratulujemy rodzicom, że kształtują tak pięknie przyszłość swojego dziecka. Piękny przykład dla wszystkich.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas w tym czasie, wzięli czynny udział w spotkaniach i zechcieli zrobić sobie zdjęcie.  Jesteście SUPER!

Zapraszamy wszystkich do nas codziennie od 8.00 do 16.00

Przywołajmy te wspomnienia zapisane na fotografiach.

 

Tydzień Bibliotek

Utworzono dnia 13.06.2025, 10:12

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Zegar